• mesisuu

Laadapäev

Tuleva jõululaada ootsuses mõtlesin kirjutadagi natuke laatadest. Minu kõige esimene laat oli Hansalaat 2017. aastal. Üks mu töökaaslane muudki rääkis oma laadaelamustest ja pani ka mulle selle mõtte pähe. Ma olin ikka õnnega koos, et sain eelnevalt kuulata tema kogemusi ja nippe, kuidas paremini laadapäevaga toime tulla ja mida kõike arvestada.


Üks olulisemaid nippe ongi vaadata juba aasta algul varakult valmis, kus mis toimib ja end esimeste seas ära registreerida. Teiseks tee endale nimekiri, mida kõike kaasa võtta. Tavaliselt tuleb juba koiduvalguses ärgata ja kohale minna, et putka üles sättida. Siis on hommikusaginas hea, kui eelmisel õhtul on kõik vajalik valmis pandud, sest hommikul läheb aeg niiiiii kiiresti.


Suhtle oma laadanaabritega! Laat on hea koht, kus suhelda teiste laadalistega, kellel enamikul on juba aastaid kogemusi. Eriti kui oled üksi, siis on hea kui naaber vaatab 5min sinu lauda, et väike jalasirutuspaus teha. Lisaks võid kuulda uusi nippe, mida teinekord arvesse võtta. Näiteks nii võimalikult mugavad jalanõud kui võimalik.

Enamasti käivad laadal ühed ja samad tegijad ja järgmine kord on hea, kui juba tuttav nägu vastu tuleb. Samuti olen kuulnud neilt infot teiste laatade ja ürituste kohta, mida võib-olla netist polegi kohe leidnud.


Pigem rohkem kui vähem! Võta kaasa kõik vajalik. Kuna mina tegelen toiduga, siis pean alati arvestama, et vet-amet võib tulla kontrollima. Vahepeal annavad ka korraldajad selle kohta vihjeid. Et endast korralik mulje jätta, veendu et sul on paberimajandus kaasas. Prindi välja enda tegevusluba ja/või teatis tegevuse kohta. Selle saad vet.agri.ee lehelt.

Veendu, et kõik tooted oleksid korrapäraselt märgistatud - nt. valmistamise kuupäev, säilivusaeg toodetel. Mina olen ka eraldi välja printinud oma toodete koostise eraldi lehel, kuna seda infot mul pakenditel ei ole.

Kui palju tooteid valmistada ja kaasa võtta. Kui on tegemist kaua säilivate toodetega, siis taaskord - pigem rohkem kui vähem. Minu jaoks on see alati üks paras bingo-loto :D Mul on juhtunud, et lõunaks on kõik otsas ja olen 20-ne karbi makroonidega koju vantsinud. Teavitustöö on oluline. Anna sotsiaalmeedias oma fännidele juba varakult märku, et oled olemas. Minu jaoks on töötanud see, kui teen eraldi evendi Facebookis, siis saab "going" ja "interested" märkinud inimeste hulga järgi pisut ennustada. Lisaks tasub uurida, kas samal ajal toimub kuskil mujal mingi üritus, kuhu võib-olla sinu klientuur parema meelega läheb.


Sularaha või kaardimakse? Enamus inimesi teab, et laadad on sularaha-teema. Aga iga kord on näha, kuidas lähimate sularahaautomaatide taga looklevad pikad järjekorrad. Püsilaadalistel tasub mõelda kaardimakse võimaluste peale, sest see on kliendile mugav ja päästab pidevast vahetusraha-tagaajamise draamast.


Inventar! Mida osta, mida rentida? Minu jaoks oli mõistlik telk osta, kuna rendihindadega võrreldes tuli ostuhind sama, mis kolmeks päevaks rentimine. Siinjuures tasub hinnata, kui palju ruumi sa vajad. Mina saan oma kahe meetriga hakkama, mis on mugav, sest siis on ka platsi meetrihind pisut väiksem. Lauda osta tundus mõttetu: müügihind - 75euri, rent 5eur/päev. Teiseks on mul vedanud, sest saan tuttava lauda laenutada. Toolid ma võtan kodust ja see tasub ära, kui on tõesti pikk päev ees.

Loe üle oma tooted. Sa võid ju proovida jooksvalt üles kirjutada, kui palju mida oled müünud, aga minul läheb see alati sassi, kui ühel hetkel on 10 klienti korraga. Juba enne laadale minekut loe üle, kui palju mida on kaasas ja hiljem on hea arvestada, kas kassa ja tooted klapivad.


Rekvisiidid - tee end kaugelt nähtavaks. Keskpäeval on inimeste mass suur ja telke on üksteise kõrval palju. Kõrgele sätitud plakat-loosung aitab huvilistel sind kaugelt näha. Lisaks on hea laadapäeva hommikul eventi postitada pilt oma asukohast ja anda juhised.

Tee end ilusaks - kaunista oma telk või müügipunkt. Ilusat telki on hea vaadata ja see jääb meelde. Investeeri näiteks erilisse laualinasse, mõtle läbi oma toodete paigutus.


Rohkem infot! Näita välja, mida sa müüd, ahvatle kliente. Pane rõhku sellele, mis teeb sind eriliseks. Lisa näiteks tahvleid, kuhu saad kirjutada infot oma toodete kohta. Ole ka ise avatud ja suhtle oma klientidega.


Maitsta või mitte maitsta? Loomulikult on hea mõte pakkuda inimestele proovida oma tooteid - kui on selline toode, mida saab väikseks jupitada. Minu jaoks on see pigem negatiivseid kogemusi andnud - on olnud inimesi, kes tühjendavad proovikandiku endale käekotti ja pompsud, kes tulevad ahistama. Lisaks lapsed, kes haaravad proovitükid kaasa ja jooksevad laiali. Minu jaoks on see suur kahju, kuna ühte makrooni rohkem kui neljaks ei poolita. Kindlasti maitsmise pakkumine tõmbab kliente juurde, aga kas just neid õigeid kliente? See on mõttekoht - mis oleks parim lahendus!?


Mida veel kaasa võtta? Mõtle ka enda vajaduste peale. Soojal suvepäeval varu kindlasti joogivett ja midagi süüa - mulle meeldivad näiteks müslibatoonid. Samas heitlikke ilmastikutingimusi arvestades tasub pleed ja soojem pusa kaasa võtta. Alati arvesta vihmaga - võta paar vihmakeepi või suurem kile, et oma lauda ja tooteid kiiresti kinni katta.

Vahetusraha mugavasse vöökotti või kotikesse. Olen ka näinud mini-rahašeife laudade peal - samas kuulnud ka juhuseid, kus see šeif on kogu täiega jalutama läinud. Kindlasti hoia pilk peal oma asjadel!


Lõpetuseks proovi ise nautida oma päeva ja hoida positiivset meelt. Iga laat on erinev ja annab uusi mõtteid, kogemusi, millest õppida. Pane päeva jooksul endale kirja, mida oled tähele pannud ja mida järgmine kord arvestada, täiustada.


Kohtume 8. detsembril Tartus küüni tänaval jõululaadal! :)

66 views0 comments

Recent Posts

See All